Croquis

Les filles, London. 10.2023

Reedel, 13.10, kell 10:00 avatakse Londoni kõige pariis-hõngulisemas kohvikus Les Filles (aadressil: 27 Craven Terrace, Lancaster Gate) Raivo Korstniku (1932–1992) joonistustel põhinev näitus “Les Croquis”.
 
Lisaks Raivo loomingule tuleb eksponeerimisele Eesti graafika grand-old-lady” Evi Tihemetsa (s. 1932 a.) joonistus autorist. Evi portreteeris Raivo Korstniku aastal 1954.
Korstnik (1932-1992) õppis ERKIs aastatel 1951–1957. Pärast ERKI lõpetamist oli ta pühendunud kunstipedagoog, kes töötas aastatel 1961–1980 Tallinna Pedagoogilises Instituudis ning 1980–1992 ERKI joonistuskateedris. Õppejõuna juhendas ja inspireeris ta mitmeid järgneva põlvkonna kunstnike.
Korstnik lahkus aasta peale seda, kui Eesti taastas oma vabaduse. Tema kõige hinnatumad teosed tuli avalikkuse ette alles peale seda. Oma teostes on ta katsetanud nii “karmi stiiliga”, kui ka ekspressionismi, kubistlike elementide ning sürrealismiga. Tal on tugev kompositsiooni ning värvide taju ning kuigi on näha, et ta võiks olla meisterlik realistlik maalija, on ta otsustanud jätta mitmed teosed justkui mitte lõpetatuks. Tema maalitud ja joonistatud portreed tabavad modellide karakteristikat, kuid jätavad tihti nende nägudesse ja silmavaatesse midagi mõistatuslikku.
Korstnik aitas korraldada Kunstnike Liidu majas tegutsevas ühisateljees aktikrokiide joonistamist. Näitusel olevad tööd on pärit samadest aktikrokiide töötubadest. Erinevates vormides ning possides naismodellid on tabatud kerge, kiire, kuid enesekindla käega.
Kunstnik Raoul Kurvitz on meenutanud: “Mäletan, et kunagi kui soovisid maalimist õppida, siis soovitati just Raivo Korstniku juurde minna. Öeldi, et pole oluline, mis kool – peaasi, et Raivo õpetab. Ja noh, oligi, väga hästi õpetas.”

Raivo Korstnik. Krokii. 1981.