Tagasivaates: sotsrealismist modernismini

Pärnu Avangard galeriis 24.07.2017 – 06.08.2017

RAIVO KORSTNIK “Tagasivaates: sotsrealismist modernismini” – juubelinäitus Avangard Galeriis.
Avamine: neljapäeval, 20. juulil kell 18:30

85. juubeliaastale pühendatud retrospektiivnäitus “Tagasivaates: sotsrealismist modernismini” annab läbilõike Raivo Korstniku (1932-1992) loomingust 1950-ndate aastate lõpust kuni 1992. aastani. Suur osa eksponeeritavat loomingust jõuab avalikkuse ette esmakordselt – teosed pärinevad kunstniku perekonna erakogust ja on spetsiaalselt selle näituse tarbeks taastatud.

Kunstnikuna on Korstnik jäänud Eesti kunstiajaloo müstiliseks erakuks — tunnustatud ja tuntud kunstnikuks, kes aktiivsele näitustegevusele eelistas õppejõuna töötamist. Teadaolevalt toimus kunstniku elu jooksul vaid üks isiknäitus. Kunstihariduse omandas ta ERKI-s (1951–1957). Pärast ERKI lõpetamist algas 1960ndatel Korstniku loomingu tuntuim ja hinnatuim ajajärk. Sellesse aega mahub ka üks väheseid Korstniku ülesastumisi 1966. aasta noortenäitusel, mida loetakse Eesti kunstiajaloo üheks olulisimaks uuele kunstile keskendunud väljapanekuks.

Raivo Korstniku loomingut iseloomustab katsetamine žanridega. 1960ndatel leiab tema teostest sotsrealismile omast ainest tehasemaastikest kuni tööliste kujutamiseni. Samuti on teda seostatud stalinistlikust sotsrealismist väljakasvanud ja sellele vastandunud “karmi stiiliga”, mis asendas paraadlikud detailid toorete ja jõuliste lakooniliste vormidega, tuues vaatajani tollase “halli argipäeva”. 1970-ndatel jõuab tema looming suurema eksperimenteerimiseni ja esile kerkivad sürrealistliku ja kubistliku tooniga teosed.

Aja jooksul võtavad kunstniku loomeperioodi algust markeerivad ümarad ja klassikalised jooned järjest nurgelisemad vormid. Varaste aktide all võib hoolikal vaatlemisel näha metalset skeletti ja inimkehade transformeerumist bioonilisteks sümbioosideks. Teoste sürrealistlikku aspekti rõhutavad Korstniku düsfunktsionaalsed sümbioosid – näiteks osaks inimkehast võivad saada sinna orgaaniliselt mittekuuluvad motiivid. Näitusel eksponeeritud maalikavanditelt vaatavad vastu “Kosmoseodüsseiast” tuntud sketšid paralleeluniversumitest, mis ka oma vormilt eiravad igasuguseid realismile omaseid reegleid.

Ootame teid läbi kunsti rändama ajas ja ruumis!

Näitus jääb avatuks kuni 1. augustini
Galerii on avatud: K-P 11-17.30 ja L-P 11-18

Näituse koostasid: Maarja Korstnik ja Meelis Tammemägi
Näitus on tehtud koostöös Tartu Ülikooli kunstimuuseumiga.
Näitust toetab: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus.

Kajastus:
https://kultuur.err.ee/607521/avangard-galeriis-saab-labiloike-raivo-korstniku-loomingust
https://www.facebook.com/events/152076782024425/